Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki jak zawsze odbyło się w wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie. Na początku dyskusji zapoznaliśmy się z biografią Sylwii Chutnik.

 

Pisarka urodziła się w Warszawie w 1979 roku. Jest laureatką Paszportu Polityki za rok 2008 w kategorii Literatura. Była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike - w 2009 za „Kieszonkowy atlas kobiet”, w 2013 za „Cwaniary” i w 2015 za „W krainie czarów”. Szczególnie interesują ją problemy kobiet.

 

Dzidzia” ma charakter powieści symbolicznej, chwilami groteskowej. Żeby zrozumieć przesłanie autorki należy zastanowić się nad poszczególnymi obrazami występującymi w powieści.

Dlaczego tytułowa bohaterka Dzidzia jest nieszczęśliwą niesprawną i mało urodziwą istotą? Ma wodogłowie jest bez kończyn, w głowę ma wrośnięty kalejdoskop i umie zgrzytać zębami, miotając iskry. Początkowo Dzidzia jest symbolem kary za wojenne winy swojej babki. Dzidzia wyniesiona na ołtarze może być symbolem naszej pełnej hipokryzji płytkiej religijności, która opiera się tylko na pustych gestach i słowach. Poza świątyniami wychodzą z nas wszystkie najgorsze cechy: zawiść, nietolerancja dla inności, chciwość, antysemityzm.

Dzidzia pełznąca torami staje się symbolem tego zła, które tkwi naszym społeczeństwie i wciąż się rozchodzi.

Nazwisko Mutter czyli matka także daje wiele do myślenia. Kobiety z rodziny Mutter są symbolem wszystkich matek.

Kobiety z tej rodziny miały tragiczną wojenną przeszłość, ale czy z tego powodu wisi nad nimi klątwa? Wydaję się, że nie historia jest powodem cierpienia. Autorka walczy z pojęciem grzechu i kary za przeszłe winy.

 

Sylwia Chutnik staje po stronie wszystkich cierpiących kobiet. Instytucje takie jak Kościół czy opieka społeczna są obojętne na ich krzywdę. Mąż Danuty Mutter, reprezentant męskiej części ludzkości został przedstawiony karykaturalnie. Mężczyzna żyje własnym życiem, jest okrutny i dba tylko o własne przyjemności. Wszystkie tajniki powieści przybliżyła nam pani Mirka. Bez jej pomocy wiele ukrytych znaczeń pozostałoby dla nas tajemnicą.

Powieść Sylwii Chutnik zasługuje na uwagę ze względu na poruszane przez nią ważne problemy polskiej współczesności.

Ponownie spotykamy się 17 marca 2020 r. Czytamy zbiór opowiadań zatytułowany „Przestępstwo” Ferdinanda von Schiracha.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj123
WczorajWczoraj158
W tym tygodniuW tym tygodniu276
W tym miesiącuW tym miesiącu3293
ŁącznieŁącznie3287490