W piątek 8 września o 18:00  zapraszamy Państwa do Czytelni Ogólnej naszej biblioteki na spotkanie z dr Sewerynem Szczepańskim.

Dr SEWERYN SZCZEPAŃSKI

W poszukiwaniu zaginionych osad pruskich nad Jeziorakiem

Pomezania, jako jedno z pruskich terytoriów plemiennych, w źródłach pisanych pojawia się stosunkowo późno, bo w powstałym około 1231 r. spisie ziem, do których rościł sobie prawa król Danii – Waldemar II. Jako obszar o ustalonych administracyjnie granicach znajdujemy ją w połowie XIII w., kiedy została podbita przez zakon krzyżacki, który w oparciu o zastane struktury osadnicze i autochtoniczną ludność rozpoczął tworzenie swojego władztwa.  Podczas wykładu prelegent skupi się na trzech pruskich ziemiach z obszaru Pomezanii, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie Jezioraka, do którego w okresie od XIII do  XV w. przylegało co najmniej 20 pruskich osad. Część z nich identyfikować można z obecnie istniejącymi wsiami. Część osad w przeciągu kolejnych stuleci zostało wchłonięte przez sąsiednie wsie lub też w wyniku różnego rodzaju kataklizmów uległo opuszczeniu, znikając ze źródeł jako odrębne jednostki osadnicze znane z okresu średniowiecza. Podczas wykładu postaramy się odnaleźć w źródłach i zlokalizować na mapie część owych „zaginionych” osad, wykorzystując do tego średniowieczny materiał normatywny (dokumenty nadawcze, źródła rachunkowe, wzmianki pochodzące z opisu granic sąsiednich dóbr), archeologiczny  i onomastyczny a także w oparciu o metodę retrogresywną sięgać także do zasobu źródeł nowożytnych w tym kartograficznych.

Wykład połączony będzie także z promocją książki autora: Pomezania pruska. Dzieje osadnictwa w XIII-XV wieku, Olsztyn 2016. Cena książki 63 zł brutto.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj1
WczorajWczoraj90
W tym tygodniuW tym tygodniu1049
W tym miesiącuW tym miesiącu655
ŁącznieŁącznie3346492