dpw1.jpg

Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie
Andrzej Sakson

Tom otwiera niepublikowane wspomnienie autora pt. Moja droga do Mazur. Ponadto zawiera 21 prac poświęconych problematyce losów historycznych, aspektów politologicznych i przemian społecznych na byłych ziemiach wschodniopruskich, stosunków narodowościowych na Warmii i Mazurach, Kraju Kłajpedzkim i Obwodzie Kaliningradzkim po 1945 r. oraz wybitnym twórcom mazurskim.

 

fp1.jpg

Fotograf przyjechał! Mieszkańcy dawnych Prus Wschodnich na fotografiach pochodzących ze zbioru Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu

Przedstawione w katalogu zdjęcia pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Na fotografiach pokazani zostali ludzie, a wraz z nimi sportretowana kultura i sposób życia, które dziś znamy jedynie z literatury, historii i przekazów ustnych. Ta dwujęzyczna edycja oprócz świetnych zdję
 zawiera m.in.: Zarys dziejów zbiorów fotograficznych urzędu prowincjonalnego konserwatora zabytków w Królewcu Jana Przypkowskiego, fragment prozy Surminskiego Fotograf przyjechał i dwa wiersze Wojciecha Kassa. Książka stanowi znakomite uzupełnienia wcześniejszego katalogu Atlantyda Północy.

 

sm1.jpg

Smak Mazur. Kuchnia dawnych Prus Wschodnich
oprac. Tadeusz Ostojski i Rafał Wolski

Na kartach tej książki znajdziemy smaki dawno zapomnianych potraw. Autor wyboru przepisów – Tadeusz Ostojski, literat, tłumacz Wiecherta i Kirsta, a także wytrawny smakosz – podjął niełatwą próbę zebrania, a następnie przetłumaczenia przepisów wykorzystywanych w kuchni dawnych Prus Wschodnich. Próba niełatwa, ponieważ dawni mieszkańcy tych ziem rozproszyli się – głównie po terenach Niemiec – a wraz z nimi przepadła większość tradycji i przepisów. Jednak autor pracowicie zbierał "ziarnko do ziarnka", aż "uzbierała mu się miarka" w postaci tej książki.

 

zww.jpg

Zasmakuj w Warmii. Rzecz nie tylko o kuchni
Waldemar Mierzwa i Krzysztof Mazurek

Książka jest owocem współpracy Krzysztofa Mazurka (szefa kuchni Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim) oraz Waldemara Mierzwy, znanego na Warmii i Mazurach regionalisty. Zasmakuj w Warmii to bogato ilustrowana książka, zawierająca 75 autorskich przepisów Krzysztofa Mazurka, będących "smakami jego życia". Dodatkowo książka została wzbogacona esejem autorstwa Waldemara Mierzwy o dawnej i współczesnej Warmii.

 

znwim1.jpg

Żeglarstwo na Warmii i Mazurach
Czesław Kalinowski i Marek Mazur

Ten wyjątkowy album jest prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników żeglarstwa, jachtingu oraz Warmii i Mazur. Na 224 stronach znajduje się ponad 250 fotografii dokumentujących 70-letnią historię, zarówno tę starszą jak i najnowszą, żeglarstwa w naszym regionie. Znajdziemy tu fotografie przedstawiające żeglarzy i działaczy związanych z Warmią i Mazurami. Nie zabrakło również pięknych mazurskich krajobrazów oraz jachtów. Wewnątrz albumu, oprócz zdjęć, znajdziemy także rozdział w którym przedstawiony został krótki rys historyczny żeglarstwa na Warmii i Mazurach.

 

mos1.jpg

Mazury od środka. Bedeker dla przyjaciół
Wojciech Marek Darski

W tym wypadku nie wystarczy napisać, że to bardzo dobry przewodnik dla turystów. Bedeker Wojciecha Marka Darskiego przekazuje dużo więcej – kawałek mazurskiego uroku, coś, co w nawiedzanym latem przez turystów regionie coraz trudniej odnaleźć. To faktycznie bedeker dla przyjaciół, bo autor, przekazując książkę czytelnikowi, obdarza go wielkim zaufaniem. Zdradza sekrety, dzieli się swoimi opiniami i pokazuje, jak patrzeć na jeziora, lasy, wsie i miasteczka, żeby dostrzec w nich coś więcej niż miejsce letniego wypoczynku. To przewodnik dla turystów, którym nie wystarcza ładna pogoda na plaży i zaliczanie obowiązkowych punktów zwiedzania. (...)

 

wm1.jpg

Wesele mazurskie. Widowisko ludowe w pięciu aktach
Karol Małłek

To najnowsze wydanie zawiera nieznane, oryginalne barwne ilustracje mazurskich strojów ludowych autorstwa Hieronima Skurpskiego! Pierwsze wydanie Wesela mazurskiego ukazało się w 1937 roku w Działdowie nakładem Związku Mazurów, a także w Warszawie staraniem Związku Teatrów Ludowych. Niektóre egzemplarze obu edycji były bogatsze o pięć czarno-białych reprodukcji prac autorstwa Hieronima Skurpskiego. Przez długi czas sądzono, że oryginały tych prac, przedstawiające postaci z Wesela w strojach mazurskich zaginęły. Tymczasem przetrwały one wojnę, by pod koniec lat pięćdziesiątych znaleźć się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Tam też je odnaleziono. Uwaga: poprawiono błędy w zapisach nutowych powielanych w dotychczasowych wydaniach! 

 

nwim1.jpg

Nekropolie Warmii i Mazur
pod red. Wiktora Knercera i Beaty Wacławik

Publikacja Archiwum Państwowego w Olsztynie przygotowana we współpracy ze Społecznym Komitetem Ratowania Dawnych Cmentarzy przedstawia aktualny stan zachowania dawnych cmentarzy, możliwości ich prawnej ochrony oraz rolę i znaczenie nekropolii we współczesnym krajobrazie społeczno-kulturowym Warmii i Mazur. W tym bogato ilustrowanym wydawnictwie znalazły się także teksty z zakresu historii regionu oraz historii sztuki i architektury krajobrazu.

 

 

 

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 900 - 1700 wtorek: 900 - 1700
środa: 900 - 1500
czwartek: 900 - 1700
piątek: 900 - 1700
sobota: Nieczynne

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj17
WczorajWczoraj184
W tym tygodniuW tym tygodniu184
W tym miesiącuW tym miesiącu591
ŁącznieŁącznie3280484