Podobno „Słodycz zapomnienia” została okrzyknięta przez „Marie Claire” najlepszą pozycją na lato. Także tytuł i okładka sugerują lekturę lekką, łatwą i przyjemną. Czy może za taką uchodzić książka o Holokauście? Skoro ma happy end, widocznie może.
Tak, “Słodycz zapomnienia” jest słodka, nie tylko dlatego, że główna bohaterka o nieprzypadkowym imieniu Hope (ang. nadzieja) prowadzi rodzinną cukiernię. W beczce miodu łyżka dziegciu? Niejedna. Hope jest rozwódką, ma trudne relacje z nastoletnią córką, kłopoty finansowe, a jej ukochana babcia cierpi na chorobę Alzheimera.
Pewnego dnia, w przebłysku świadomości, Rose wręcza wnuczce listę nazwisk zaginionych krewnych, oraz czek na pokrycie kosztów podróży do Paryża. “Musisz się dowiedzieć, co się stało z moją rodziną” - mówi. Podczas spaceru po plaży wrzuca okruchy Gwiezdnego Placka do oceanu, szepcząc pod nosem w niezrozumiałym języku.
Ktoś odkryje rodzinne korzenie i nieznaną rodzinną historię, ktoś się zakocha, odnajdzie, ktoś umrze… Kilka osób zrozumie, co naprawdę liczy się w życiu.
Podczas lektury książek takich jak “Słodycz zapomnienia”, których tytuł, okładka, wakacyjna rekomendacja, fikcyjna fabuła i szczęśliwe zakończenie potęgują wrażenie nierealności opisywanych zdarzeń, przypominają mi się prawdziwe historie ocalonych. Dziesiątki szczęśliwych zbiegów okoliczności, które umożliwiły im przeżycie.
Przypominają mi się także prawdziwe historie drugiego, trzeciego pokolenia. Dzieci i wnuków odkrywających swoje korzenie, poszukujących tożsamości, lub tylko (aż) prawdy.
Życie pisze scenariusze, które nie śniły się reżyserom i powieści, których nie wymyślił żaden autor.
Aleksandra Buchaniec-Bartczak, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Świat Książki.

 


Na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i rozmowę na temat książki „Słodycz zapomnienia” zapraszamy 16 kwietnia 2019 r. do Wypożyczalni dla Dorosłych.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj30
WczorajWczoraj85
W tym tygodniuW tym tygodniu259
W tym miesiącuW tym miesiącu392
ŁącznieŁącznie3323519