Nasze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 18 grudnia 2018 r. poświęciliśmy na omówienie powieści „Gołębie wzlatują” Melindy Nadj Abonji.

 

„ Ildikó Kocsis należała do węgierskiej mniejszości zamieszkującej serbską prowincję Wojwodinę. Wraz z rodzicami przeprowadziła się do Szwajcarii. W Jugosławii została jej ukochana babcia Mamika i inni krewni, których Kocsisowie odwiedzają przy okazji kolejnych wesel i pogrzebów. Jednak te sentymentalne podróże ustają wraz z początkiem wojny. Gdy władze zmuszają wojwodinskich Węgrów do walki o Wielką Serbię, Ildikó musi wreszcie zadać sobie pytanie, czy dawno opuszczony kraj może nadal nazywać swoją ojczyzną.
Tymczasem Kocsisowie coraz lepiej radzą sobie w Szwajcarii. Kiedyś mieli pralnię, teraz prowadzą kawiarnię w centrum miasteczka. Otrzymali szwajcarskie obywatelstwo i zostali zaakceptowani przez lokalną społeczność. Ale czy na pewno? Ildikó czuje, że niektórzy sąsiedzi z trudem ich tolerują i nigdy nie zobaczą w nich prawdziwych Szwajcarów. Sama zresztą nie jest pewna, czy kiedykolwiek będzie potrafiła poczuć się tu jak w domu…

Książka w 2010 roku otrzymała Deutscher Buchpreis oraz Schweizer Buchpreis.”

( Wydawnictwo Czarne )

 

 

Spotkanie upłynęło nam szybko w świątecznej atmosferze. Dyskusję poprzedziliśmy krótkim rysem historycznym, omówiliśmy dzieje konfliktu na terenie byłej Jugosławii. Odbiór książki utrudniał brak chronologii.

Bardzo podobały się nam postacie opisane w książce, szwajcarskie perypetie rodziny narratorki, opisy węgierskich obyczajów, potraw i napojów.

Chociaż powieść „Gołębie wzlatują” opisuje odległe życie i sprawy, porusza także bliskie polskim sercom problemy emigrantów tj. wyobcowanie językowe i kulturowe, tęsknotę za ojczyzną.

Powieść Melindy Nadj Abonji wzrusza i zmusza do przemyśleń.


Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 22 stycznia 2019 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych. Czytamy zbiór reportaży Wojciecha Albińskiego wydanych pod tytułem „ Antylopa szuka myśliwego”. 

 

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj52
WczorajWczoraj33
W tym tygodniuW tym tygodniu170
W tym miesiącuW tym miesiącu1244
ŁącznieŁącznie3356977