Spotkanie z książką pt. „Trociny ” odbyło się 22 maja 2018 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych.

  Książka Krzysztofa Vargi to strumień myśli spisanych przez pięćdziesięcioletniego komiwojażera Piotra Augustyna, który utknął w zepsutym pociągu gdzieś między Poznaniem a Wrocławiem.

Powieść Krzysztofa Vargi wywołała burzliwą dyskusję. Odnaleźliśmy w tekście mnóstwo własnych spostrzeżeń i przemyśleń. Pojawiły się głosy, że powieść Krzysztofa Vargi jest po prostu okropna. Autor nie szanuje nikogo i niczego. Pastwi się nad młodzieżą, hotelami (blisko dworca), nad rodzicami, krytykuje kuzynów, z którymi spędził dzieciństwo,wyśmiewa korporacyjne szczury i zjadaczy kebabów.

Trociny” pokazują zniekształcony i nieodparcie śmieszny obraz naszego społeczeństwa . Niestety, wydaje się, że dużo w nim jest prawdy. Powieść klimatem trochę przypomina nam film „Dzień świra” Marka Koterskiego.

Czytaliśmy fragmenty, które najbardziej nas zadziwiły, zszokowały bądź rozbawiły. Wiele ze zjadliwych komentarzy Krzysztofa Vargi uznaliśmy za niezwykle trafne. Zastanawialiśmy się czym są tytułowe trociny ? Może autorowi chodziło o strzępki, ścinki myśli , które kłębią się w głowie bohatera? A może trociny to wszechobecna tandeta i bylejakość , która nas otacza? Na zakończenie klubowicze stwierdzili, że bardzo chcieliby się spotkać z Krzysztofem Vargą , żeby porozmawiać na temat książki i spróbować się nie zgodzić z jego czarną wizją naszego świata.

Krzysztof Varga jest synem Polki i Węgra . Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”.

Za tom prozy „ 45 pomysłów na powieść. Strony B singli” otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury. Został trzykrotnym finalistą Nagrody Literackij Nike : za Tequilę w 2002 r., „Nagrobek z lastryko” w 2008 r. i „Gulasz z turula” w 2009 r. 

Na ostatnie przed wkacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 26 czerwca 2018 r. do Wypożyczalni dla Dorosłych. Czytamy książkę Jarosława Stawireja pt. „Masakra profana”.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj22
WczorajWczoraj41
W tym tygodniuW tym tygodniu61
W tym miesiącuW tym miesiącu312
ŁącznieŁącznie3360683