20 marca 2018 r. rozmawialiśmy na temat książki Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.

Autorka jest psycholożką, reporterką, działaczką na rzecz praw człowieka i ekspertką od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji. Obecnie współpracuje z Instytutem Psychologii Polskiej Akademii Nauk w projekcie „Rodziny z wyboru” i Pracownią Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie współprowadzi badania dotyczące wykluczenia społecznego.

Książka Marty Abramowicz poruszyła nas wszystkich.

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo złożyły obietnicę milczenia. Jednak autorce udało się dotrzeć do kilku kobiet i skłonić je do zwierzeń.
Przyczyny ich odejścia z zakonu były różne: miłość, depresja, rozczarowanie średniowiecznymi regułami obowiązującymi za klasztornym murem. Zakonnice musiały bezkrytycznie słuchać przełożonych i posłusznie wykonywać wszystkie ich polecenia. W bohaterkach wciąż tkwiło poczucie winy, że są niedoskonałe. Każda z tych historii składa się z dwóch części: opowieści o życiu w klasztorze i relacji o dalszych losach byłych zakonnic już po odejściu.

Marta Abramowicz kończy książkę przytaczając

wypowiedzi mężczyzn – zakonników. Oni mają łatwiej: mogą włożyć cywilny strój, mają dostęp do wykształcenia i pieniędzy, prasy itp. Zakonnicy wiedzą o trudnościach zakonnic, ale nie mogą im pomóc.

Długo dyskutowaliśmy nad przyczynami tak trudnego życia w zakonach żeńskich. Zastanawialiśmy się czy winny jest tzw. czynnik ludzki , czy też reguła zakonna? A może większość zakonnic jest szczęśliwa „za kratą ”, a odeszły tylko te, które po prostu minęły się z powołaniem?

24 kwietnia 2018 r. o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie DKK do Wypożyczalni dla Dorosłych. Czytamy „Córkę polarnika ” Kari Herbert.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj45
WczorajWczoraj88
W tym tygodniuW tym tygodniu626
W tym miesiącuW tym miesiącu1588
ŁącznieŁącznie3340778