Antoni  Libera powieść  „Madame”  wydał w 1998 r.  Książka otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa „Znak”. W 1999 r.  była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a także została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. W ciągu kilkunastu lat jej łączny nakład przekroczył 100 tysięcy egzemplarzy, została przełożona na około 20 języków. W 2002 utwór  znalazł się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award. 
      Powieść  Antoniego Libery to opis fascynacji młodego człowieka  piekną i tajemniczą nauczycielką języka  francuskiego. Akcja utworu rozgrywa się w Warszawie, w latach 60. dwudziestego wieku. 

Nas urzekła ta piękna opowieść o młodzieńczej i niespełnionej  miłości : miejscami liryczna , miejscami pełna humoru.  Młody człowiek  tkwił w szarej rzeczywistości Polski socjalistycznej.  Jednocześnie teatr, film, muzyka stały się dla niego oknem na inny, wolny świat. „Madame” to utwór o sile  miłości, która zdaniem artysty może mieć  siłę budującą i wzbogacjającą  życie. 
Antoni Libera  przedstawił także portret  polskiego społeczeństwa sprzed 1989 r. 
"Wykorzystałem tę okoliczność, aby wystawić tamtej epoce rachunek. Czyli zrobić to, czego nie zrobiono lub zrobiono nader pokrętnie tam, gdzie powinno było być zrobione, to znaczy na forum publicznym. To zresztą polska specyfika: spełnianie powinności przynależnych państwu przez literaturę piękną.(...) Moja książka, choć nie wytacza wielkich armat i nie przybiera prokuratorskiej togi, choć utrzymana jest w 
tonie ironiczno-żartobliwym, stanowi jednoznaczne potępienie peerelu. Osądza, że był to świat zdegenerowany, godny pogardy i odrzucenia. I że mieli rację ci, którzy tak to odczuwali i w związku z tym wyrywali się stąd za wszelką cenę."

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 900 - 1700 wtorek: 900 - 1700
środa: 900 - 1500
czwartek: 900 - 1700
piątek: 900 - 1700
sobota: Nieczynne

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj113
WczorajWczoraj221
W tym tygodniuW tym tygodniu96
W tym miesiącuW tym miesiącu503
ŁącznieŁącznie3280396