Podczas ostatniego spotkania z historią iławski przewodnik Dariusz Paczkowski zabrał uczestników w piękną podróż po pięknej epoce w historii naszego miasta. Nie powinien już nikogo dziwić fakt, że czytelnia biblioteki wypełniła się po brzegi, a swoją obecnością zaszczycili nas goście z Olsztyna czy nawet Gdańska. Cóż, temat wykładu był tak wdzięczny (co przyznał sam prowadzący), że ani frekwencja, ani stopień zainteresowania dziwić nie powinny. Pan Dariusz, jak zwykle ciekawie i z ogromną pasją, malował w wyobraźni uczestników obraz Iławy z przełomu wieków XIX i XX.

Stare Miasto pełne kolonialnych sklepików z bogatym asortymentem, wykwintne restauracje  serwujące błękitnego węgorza i wyszynki zapewniające tańszą rozrywkę, kina, hotele, nastrojowe uliczki z secesyjną architekturą – to obraz miasta pięknego, ale też prężnie się rozwijającego. W historii Iławy to okres budowy linii kolejowej – kolejnego szlaku komunikacyjnego obok budowanych dróg i szlaku wodnego, jakim był Kanał Elbląski. To również czas, w którym wznoszono szkoły i nowe domy. W związku z budową gazowni wzrosła liczba latarni miejskich. W mieście rozwijał się przemysł, działał tartak, a w browarze warzono wyśmienite piwa. Miasto posiadało własną gazetę. Jednym z bardziej interesujących wątków była historia iławskiego ratusza, którego budowę zainicjował ówczesny burmistrz K. F. Giese. Inwestycja kosztowała łącznie 290 tysięcy marek – fakt, że miasto było stać na taki wydatek, najlepiej ukazuje kondycję ówczesnej Iławy. Niejednego słuchacza zapewne zaciekawił też kontekst demograficzny.

Pod względem mieszkańców Iława stanowiła wówczas prawdziwą mieszankę kulturową, narodowościową i wyznaniową. W mieście żyli obok siebie Niemcy, Polacy, Żydzi, a nawet Szkoci i Holendrzy. Funkcjonowały obok siebie wyznania ewangelickie, katolickie i judaizm. Te i wiele innych fascynujących historii można było usłyszeć podczas piątkowego spotkania. Ale prawdziwym rarytasem był tajemniczy przepis na wspomnianego już błękitnego węgorza, a na samo zakończenie – pokaz slajdów ze zdjęciami dawnej Iławy.

Niezwykle ożywione rozmowy w kuluarach tuż po zakończeniu spotkania były najlepszym dowodem zainteresowania tematyką regionalną, dlatego już teraz zapraszamy na kolejne wieczory w ramach spotkań z historią.

 

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj22
WczorajWczoraj131
W tym tygodniuW tym tygodniu980
W tym miesiącuW tym miesiącu586
ŁącznieŁącznie3346423