Podczas spotkania 12 stycznia 2016r. omawialiśmy książkę hiszpańskiego autora Eduardo Mendozy pt. „Prześwietny raport kapitana Dosa”.

Autor po  ukończeniu studiów pracował jako adwokat i radca prawny, co pozwoliło mu się zapoznać z biurokratycznym i prawniczym żargonem. Język ten  pojawia się w karykaturalnej formie w sprawozdaniu, które sporządza kapitan Dos. 

Powieść składa się z trzech epizodów:  spotkanie ze Stacją Kosmiczną Fermat IV, odwiedziny na Stacji Kosmicznej Derrida oraz ucieczka  ze Stacji Kosmicznej Aranguren.  Utwór jest  pełen zabawnych,  absurdalnych sytuacji  i  słownego  humoru.   Wydarzenia są nieprawdopodobne,  jak ze snów np.  obsługa haubicy przez Nieobliczalnych Staruszków czy też występy niewydarzonych artystów podczas Międzygwiezdnego Festiwalu Sztuki.

Jeden z klubowiczów zauważył, że Mendoza  nawiązuje do „Kubusia Fatalisty” Denisa Diderota. Pasażerowie statku i kapitan Dos nie znają celu swojej podróży,  napotykają różne przeszkody, brakuje im wody, pożywienia i innych mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów, ale na przekór złemu i niepewnemu losowi walczą o przetrwanie. Postacie są zabawne i  ,również jak ich imiona, dziwaczne – Struna, Ogier, Głuptas.

Zastanawialiśmy się, jakie jest przesłanie tej powieści. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że autorowi chodziło o pokazanie, że tak naprawdę nie panujemy nad niczym: ani nad własnym życiem ani nad światem. Wszystko to, co się nam przydarza, jest dziełem przypadku. A może autor chciał tylko dostarczyć czytelnikom rozrywki  i "Prześwietny raport kapitana Dosa " nie ma drugiego dna?

Spotkanie ubarwiła  prezentacja zdjęć  z podróży  jednej z naszych klubowiczek. Mogliśmy obejrzeć  miejsca, które opisywała Dorota Sumińska w swojej książce „Uśmiech gekona”.

Ponownie spotykamy się 16  lutego 2016r.  Zapraszamy do Czytelni Głównej na godz. 18:00.

Czytamy powieść „ Martha  Quest” Doris Lessing.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 800 - 1500

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj89
WczorajWczoraj131
W tym tygodniuW tym tygodniu1047
W tym miesiącuW tym miesiącu653
ŁącznieŁącznie3346490