„Tylko idee odważne, nietypowe, można by powiedzieć: ekscentryczne, mają szanse powodzenia – tego się nauczył przez swoje burzliwe życie.”
Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.
Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.
26 września o godz. 18:00 zapraszamy do Czytelni Ogólnej MBP, Iława, ul. Jagiellończyka 3 na rozmowę o książce Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”
źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/
źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.p