Ewa Dziedzic, Anna Sancewicz-Kliś

Nowy słownik turystyki i hotelarstwa. Angielsko-polski, polsko-angielski

Wydawnictwo Poltext

Nowe, uzupełnione i poszerzone wydanie słownika ułatwiającego komunikowanie się osobom pracującym w przedsiębiorstwach i instytucjach turystycznych oraz tym, którzy turystykę uprawiają. Obejmuje słownictwo z zakresu hotelarstwa, gastronomii, transportu (szczególnie lotniczego), geografii i kultury, wzbogacone o terminologię finansową, marketingową i statystyczną. Zawiera także interesujące dodatki: słynne atrakcje turystyczne, skróty stosowane w branży turystycznej, kody IATA portów lotniczych, ważniejsze nazwy geograficzne, nazwy państw, stolice i kody ISO ich walut.

Przewodnik po Watykanie

Wydawnictwo Jedność

Pierwszy kompletny przewodnik po Watykanie, skierowany do szerokiego grona odbiorców: turystów, pielgrzymów i badaczy. Został opracowany przez przedstawicieli instytucji watykańskich, głównie Fabryki św. Piotra i Muzeów Watykańskich, którym przy ostatecznej redakcji towarzyszyli specjaliści o światowej renomie. Wszystkie obiekty państwa Watykan (Bazylika św. Piotra, Święte Groty, Pałac Apostolski, Biblioteka Apostolska, Tajne Archiwum, Ogrody Watykańskie, Nekropolie, Muzea, dzielnice współczesne) zostały zaprezentowane przez wprowadzenie historyczne. Po nim następuje szczegółowy plan trasy zwiedzania.

Marta Lewenstein

Znaczenie fotografii w turystyce

Wydawnictwo Universitas

„Trudno wyobrazić sobie współczesnego turystę bez aparatu fotograficznego. Fotografowanie stało się praktyką społeczną, określa zachowania turystów jest wyraźnym wyrazem dominacji obrazu w kulturze popularnej. Warto zastanowić się czym jest akt fotografowania, czy szerzej zjawisko fotografii i jak określa ono charakter współczesnej turystyki. Pytanie to podejmuje w swojej pracy Marta Lewenstein. Autorka skupia uwagę na „przejawach turystycznego fotoamatorstwa”, jako pewnego rodzaju praktyce społecznej, opisuje swoiste zachowania turystów, ich oddziaływanie na lokalną społeczność. Porusza też zjawisko wykorzystania fotografii komercyjnej do celów marketingowych w turystyce. Praca „Znaczenie fotografii w turystyce” jest rzetelnym wprowadzeniem do problematyki związków fotografii z turystyką. Moim zdaniem trudno znaleźć podobną  na naszym rynku wydawniczym.” Prof. Dr hab. Marek Maciejczak

Marek Hermann

O łacinie tylko dobrze. De lingua latina nil nisi bene. Język łaciński i grecko-łacińskie dziedzictwo kulturowe we współczesnej Europie

Wydawnictwo Universitas

Jak łacina, mowa małego plemienia znad Tybru, opanowała tereny od Afryki po Skandynawię, od portugalskiego Cabo da Roca po ziemie Rzeczyposopolitej? Czy łacina na pewno jest językiem martwym? Jak każdy z nas, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, posługuje się na co dzień językiem łacińskim? Co wspólnego ma pracownik poczty rzymskiej z ekspresem do kawy, barbarzyńca z brawami, bogini Junona z narodową mennicą,  i w jaki sposób łacińska tela (tkanina) stała się toaletą? Jak łacińskie sentencje pomagają nam znaleźć receptę na szczęśliwe życie? Czego możemy nauczyć się od greckich i rzymskich mistrzów słowa, aby mówić pięknie i przekonująco? To tylko kilka z wielu pytań, na które czytelnik znajdzie odpowiedź w książce O łacinie tylko dobrze. Książka O łacinie tylko dobrze nie jest nudnym wykładem z gramatyki łacińskiej, ale opowieścią o języku, który, wbrew potocznej opinii, cały czas żyje, jest obecny w naszych rozmowach i pomaga nam lepiej zrozumieć siebie i świat.

Mark Storey

Rowery. Regulacja, naprawa, konserwacja

Wydawnictwo Alma-Press

Książka wyjaśnia krok po kroku wszystkie aspekty obsługi rowerów wskazując na trudności i czas poszczególnych czynności. Ponad 1000 poglądowych ilustracji i prosty, czytelny opis sprawiają, że korzystając z tego podręcznika można przeprowadzić nie tylko regulację i smarowanie całego roweru, ale także ważniejsze naprawy w drodze oraz okresowe przeglądy generalne. Zawiera także opis najnowszych konstrukcji rowerów i osprzętu. Kompletny rozdział na temat aktualnie wprowadzonych korb i suportów. Nie pominięto oczywiście rowerów miejskich i trekkingowych, z pełnym opisem piast wielobiegowych, hamulców i prądnic.

Co zawiera nowe wydanie:

• nowy rozdział „Napęd”, zawierający najbardziej aktualne informacje na temat łańcuchów, biegów, korb i suportów,
  • najnowszą wiedzę o tarczach i hydraulicznych hamulcach tarczowych,
  • sprawdzanie, regulacja i wymiana części w rowerach z pełną  amortyzacją,
  • obszerny opis widelców amortyzowanych,
  • porady na temat wymiany sterów i obręczy,
  • poszerzony rozdział  o hamulcach i korbach w BMX,
  • rozwiązywanie najczęstszych problemów – sugestie na temat przyczyn i środków zaradczych,
  • aneks z danymi technicznymi – rozmiary opon, momenty dokręcania połączeń.

WczorajWczoraj1950