8 grudnia, podczas ostatniego w  starym roku spotkania DKK,  dyskutowaliśmy na temat książki Doroty Sumińskiej „Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie”.

Autorka jest z zawodu lekarką weterynarii i publicystką. Pisze książki o zwierzętach, prowadzi programy telewizyjne i radiowe.

Książka „Uśmiech gekona”  to według słów samej autorki  „osobisty przewodnik” po Azji. Dorota Sumińska opisuje subiektywne wrażenia z  wielu egzotycznych miejsc: Indii,  Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii, Kambodży, Turcji oraz wielu innych. Obraz Azji nie jest statyczny, bowiem podróże odbywały się   na przestrzeni  ostatnich dwudziestu lat i wnikliwy czytelnik zauważy wiele zmian w opisywanym krajobrazie. Dobrym przykładem jest tutaj obraz pustynnego Dubaju  i kontrastujący z nim obraz tego miasta współcześnie, sztucznie stworzonego przez człowieka, lśniącego od szkła i stali.

Tekst Doroty Sumińskiej wywołał wśród klubowiczów ciekawą dyskusję. Obrońcy pisarki podkreślali  zalety tej lektury. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i  można w niej odnaleźć mnóstwo przydatnych informacji dla turysty wędrującego po azjatyckim kontynencie.

Opozycjoniści zarzucali autorce prześlizgnięcie się po tematach, potraktowanie wielu ważnych zagadnień bardzo skrótowo.

Niezrównane były fragmenty poświęcone zwierzętom: tytułowym śpiewającym ”gekonom”,  uczuciowym orangutanom, komicznym brodatym świniom.  Na uwagę zasługują także anegdoty związane z azjatyckimi liniami lotniczymi i egzotycznymi przysmakami.

Azja to  także ludzie: sprzedawcy, rikszarze, przewodnicy. Autorka  opisuje spotkanie z mistrzem muay thai o imieniu Chadet, który swoich uczniów oprócz sztuki boksu nauczał także prawdomówności,  unikania mięsa i słodyczy.

W sposób bardzo dyskretny autorka przemawia w swojej książce do nas, do Europejczyków, pokazując piękno świata, zwraca uwagę na jego kruchość i bezbronność wobec naszych działań.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 12 stycznia 2016r. Czytamy książkę autorstwa Eduardo Mendozy „Prześwietny raport kapitana Dosa”.

Facebook

Godziny otwarcia

poniedziałek: 1000 - 1800 wtorek: 1000 - 1800
środa: 900 - 1500
czwartek: 1000 - 1800
piątek: 1000 - 1800
sobota: 900 - 1400

Ilość odwiedzin


DzisiajDzisiaj2143
WczorajWczoraj3362
W tym tygodniuW tym tygodniu8985
W tym miesiącuW tym miesiącu44825
ŁącznieŁącznie2692298