W piątek - 8 lipca o godz. 17:00 zapraszamy Państwa do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie, na wernisaż zdjęć Janusza Debskiego „Kolory światła”.

Janusz Dębski urodził się 1962r. w Mławie, żonaty, ojciec dwóch synów. Janusz Dębski wśród mławskich twórców zajmuje szczególne miejsce. Potrafi przełożyć swoje przemyślenia i stosunek do otaczającego nas świata przyrody i historii na uniwersalny język fotografii, który jest z łatwością odczytywany. Podejmuje różnorodne działania społeczne na rzecz lokalnego środowiska. Wrażliwy na piękno, które nas otacza, stara się je pokazywać innym. Tworzy fotograficzne wystawy dokumentalne i przyrodnicze, które już dziś stanowią wartościowe zbiory z regionalizmu. Od 1998 r. opracował ponad 60 tematycznych wystaw prezentując ponad trzy tysiące zdjęć. Jego prace były pokazywane oprócz Mławy w całej Polsce, w dużych i małych miastach, miejscowościach i wsiach – w różnych miejscach: galeriach, muzeach, kościołach, domach kultury, szkołach itp. Jako autor debiutował opowiadaniami w książce pt. „Okno na świat”. Oprócz wystaw jego zdjęcia można zobaczyć w albumach, folderach, przewodnikach, kalendarzach, pocztówkach itd. Jest twórcą i opiekunem artystycznym Galerii „13” w Mławie, która wyszukuje i promuje początkujących fotografików, malarzy, rzeźbiarzy, poetów itp. W ciągu 16 lat istnienia galerii odbyło się ponad 120 wystaw czasowych. Wieloletni członek i prezes Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej oraz innych organizacji m.in. członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mławskiej oraz Stowarzyszenia Pontyfikatu Jana Pawła II i współzałożyciel Działdowskiej Kuźni Słowa, a także założyciel Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Mławie. Twórca i opiekun Mławskiego Klubu Fotograficznego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, lokalną prasą oraz radiami działającymi w Mławie i na Mazowszu. Organizator życia kulturalnego na terenie północnego Mazowsza m.in. „Nocy poetów”, „Miss Mławy”

i plenerów fotograficzno-malarskich. Autor wielu artykułów i prac o tematyce regionalnej ukazujących dorobek historyczny tych ziem.  Dużo swoich zdjęć regionalnych przekazał szkołom i różnym instytucjom kulturalnym oraz założył kilka galerii w szkołach w Mławie

i powiecie. Od 42 lat uprawia tenis ziemny, wielokrotny mistrz Mławy w tej dyscyplinie. Od wielu lat trenuje dzieci i młodzież na przyszłych tenisistów. 25 lat temu założył przy TKKF w Mławie klub rowerowy i wytyczył ścieżki historyczne na terenie pow. mławskiego. Wygłasza odczyty historyczne. Oprowadza dzieci, młodzież i dorosłych po ziemi mławskiej ukazując walory historyczno-przyrodnicze tych okolic. Kolekcjoner, a przede wszystkim filatelista

i zbieracz książek o tematyce regionalnej. Kilkakrotnie nominowany do tytułu „Mławianin roku”.

Materiał prezentowany na wystawie obejmuje zdjęcia, w którym autor zawarł swoje postrzeganie świata przedstawiając ulotne chwile wschodów i zachodów słońca, zrobione w ciągu ostatnich kilku lata na terenie północnego Mazowsza. Materiał zdjęciowy dodatkowo został wzbogacony o fotogramy, na których autor w przestrzeni wyszukuje grę świateł, barw i kształtów.

Fotografie Janusza Dębskiego będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie – ul. Jagiellończyka 3 do 31 lipca 2016 roku.